• " Uroda jest najlepszym listem polecającym" - Michel de Montaigne

     
  • " Uroda to weksel honorowany na całym świecie za okazaniem"

     
  • "Uroda była i będzie zawsze królową." - Aleksander Dumas

     
  • "Uroda kobiety jest formą władzy." - Susan Sontag

     
  • " Kobieta brzydka to taka, której uroda jest ukryta" - przysłowie wietnamskie

     
 

BOTOKS na migrenę i nie tylko. Zastosowanie botoksu w medycynie

Zasadniczo botoks kojarzy się najczęściej z tym, że używany jest medycynie estetycznej. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest również wykorzystywany do walki z różnymi innymi problemami zdrowotnymi. Jest to toksyna botulinowa, która opiera się na jadzie kiełbasianym. Funkcjonuje w obiegu kilka różnych toksyn. Jeśli chodzi o jej działanie to przede wszystkim ma ona wpływać na to, że impulsy nerwowe będą nieco blokowane i tym samym nie będą się napinać mięśnie i pojawi się chwilowy paraliż.

Taka właściwość odkryta była już w latach 70-tych, gdy pierwszy raz wykorzystano botoks. Wtedy jeszcze do leczenia zeza. Jego działanie na zmarszczki zostało odkryte nieco później, około 20 lat później. Botoks w neurologii Jest to toksyna, która powszechnie jest wykorzystywana między innymi w ramach zabiegów, które związane są z układem nerwowym. Wykorzystuje się je przy skurczach mięśni, tak by regulować ich niepożądane efekty. Lekarze wykorzystują ją również w ramach leczenia stwardnienia rozsianego. Tutaj również ma blokować nerwy i tym samym objawy choroby będą mniejsze. Toksynę wykorzystuje się przy leczeniu spastyczności mięśni, gdy pojawiały się urazy mózgu czy rdzenia kręgowego. Nie będzie jednak pomagał w momencie, gdy pojawiają się ogólne zaburzenia pracy mięśni. Nie sprawdza się przy stwardnieniu zanikowym bocznym Botoks w leczeniu bruksizmu To problem, w którym nadmiernie pracują nam mięśnie żwaczy, co będzie wpływało na zgrzytanie zębami w czasie snu. Tym samym można zetrzeć sobie szkliwo i niszczyć zęby. Dlatego właśnie tutaj wykorzystuje się botoks, by już po kilku dniach zauważyć na tym polu wyraźną poprawę i nie będzie odczuwania takich skutków. Jednak tutaj koszt jest dość wysoki. Botoks a achalazja przełyku Achalazja to choroba, w której problemem jest zwieracz przełyku, który jest nadmiernie zwężony. Prawidłowo musi się otwierać przy łykaniu pokarmu. Jeśli chodzi o leczenie tej choroby to botoks zwiotcza mięśnie i będzie wpływał na ich rozkurczenia. Dzięki temu przełyk w czasie jedzenia będzie lepiej pracował. Botoks a nadreaktywny pęcherz Również w urologii stosuje się botoks przy leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu. Tutaj wstrzykuje się go w ścianę pęcherza i skurcze zostają zatrzymane. Dzięki temu otrzymuje się pełną kontrolę nad oddawaniem moczu. Jest to szansa na to, by nawet przez rok nie mieć już takich problemów. Jednak taka forma leczenia jest już ostatecznością. Botoks na migrenę Botoks uważa się także za formę lekarstwa na nadmierne problemy z migreną. Traktowany jest tutaj jako lek, który ma przedłużone działanie. Będzie tutaj można określić, które mięśnie odpowiadają za migrenę i na te mięśnie będzie się działać w ramach użycia botoksu. Blokuje się pewne końcówki nerwowe, co może się utrzymać nawet przez około 6 miesięcy. Jednak zabieg kosztuje około 2tysiące. Botoks w leczeniu zeza Jeśli chodzi o leczenie zeza botoksem to było to jedno z pierwszy form, w których ta toksyna była wykorzystana.

Dzięki zastrzykom można nieco rozluźnić mięśnie okoruchowe i w ten sposób doprowadza się do tego, że gałka oczna jest już dobrze ustawiona. Botoks na nadpotliwość Wstrzykując botoks można również zablokować końcówki impulsu nerwowego, który pracuje w ramach gruczołów potowych. Dzięki temu gruczoły nie będą się pobudzać i produkcja potu będzie mniejsza. Efekty pojawią się kilka dni po zabiegu i mogą trzymać się nawet do 9 miesięcy. Koszt takiego zabiegu jest jednak dość wysoki ponieważ to około 2 tysiące złotych, a zabieg trzeba powtarzać, ponieważ z czasem jego efekty niestety będą coraz mniej zauważalne i nadpotliwość wróci.

więcej...