• " Uroda jest najlepszym listem polecającym" - Michel de Montaigne

   
 • " Uroda to weksel honorowany na całym świecie za okazaniem"

   
 • "Uroda była i będzie zawsze królową." - Aleksander Dumas

   
 • "Uroda kobiety jest formą władzy." - Susan Sontag

   
 • " Kobieta brzydka to taka, której uroda jest ukryta" - przysłowie wietnamskie

   
 

Botoks - ratunek przy uporczywych migrenach.

Botoks - ratunek przy uporczywych migrenach.

Na bardzo silne trwające kilka dni i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie bóle głowy uskarża się coraz więcej osób. Tętniący, wręcz rozsadzający ból głowy połączony często ze światłowstrętem oraz nudnościami to typowe objawy migreny. Sprzyja jej stresujący, nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta pełna przetworzonego jedzenia bogatego w cukry i tłuszcze nasycone oraz słodkie gazowane napoje. U wielu osób konwencjonalne leczenie farmakologiczne silnego bólu głowy nie przynosi oczekiwanych efektów. Dla takich pacjentów szansą na normalne życie wolne od nieznośnego bólu uniemożliwiającego funkcjonowanie są zastrzyki z botoksu.

Kiedy stosuje się toksynę botulinową i na czym polega leczenie?

Badania potwierdzają bardzo wysoką skuteczność zastrzyków z botoksu w eliminowaniu ciężkich opornych na inne formy leczenia migren. Jeśli więc od dłuższego czasu na nie cierpisz, bóle są coraz częstsze i oporne na leczenie, warto zapytać lekarza o tę metodę. Polega ona na ostrzykiwaniu toksyną botulinową okolic czoła, skroni i tyłu głowy. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia, ponieważ nie jest on bardzo bolesny. Zastrzyki wykonuje się cieniutką igłą podskórnie. Botoks powoduje porażenie nerwów odpowiedzialnych za ból. Nie wymaga on jakiegoś szczególnego przygotowania, a po jego wykonaniu trzeba jedynie unikać przez kilka godzin pochylania głowy i nie wolno się kłaść.

Efekty leczenia

Wyraźna poprawa jest widoczna u ponad 50% pacjentów cierpiących na ciężkie migreny. Po wykonaniu zabiegu poprawa następuje w ciągu kilku dni. Ataki bólu stają się o wiele rzadsze i słabsze (dają się opanować nawet środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty) lub zanikają całkowicie. Takie efekty utrzymują się przez 3 do 4 miesięcy. Później zabieg trzeba powtórzyć.
Zabieg leczenia migren zastrzykami z botoksu to wydatek kilkuset złotych. Jeśli jednak wykorzystaliśmy już wiele innych metod, a poprawa nie następuje, warto w niego zainwestować. Uwolnienie się od ciągłego bólu, którego natężenie jest nie do zniesienia, powoduje, że pacjenci czują się jak nowo narodzeni. Wraca im energia, chęci do życia, zaczynają się znowu uśmiechać, chętnie zaczynają podejmować działania mające na celu zmianę trybu życia na zdrowszy, co również sprzyja trwałej poprawie.