• " Uroda jest najlepszym listem polecającym" - Michel de Montaigne

   
 • " Uroda to weksel honorowany na całym świecie za okazaniem"

   
 • "Uroda była i będzie zawsze królową." - Aleksander Dumas

   
 • "Uroda kobiety jest formą władzy." - Susan Sontag

   
 • " Kobieta brzydka to taka, której uroda jest ukryta" - przysłowie wietnamskie

   
 

Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej?

Ostatnimi czasy wiele się słyszy o tym że kontrolowanie zmian wagi jest nie do końca miarodajne, oraz że nie jest to najważniejszy czynnik w drodze do wymarzonej sylwetki. Jak więc kontrolować czy nasze ciało zmienia się w odpowiedni sposób.

Gdy czasem lepszemu wyglądowi i sylwetce waga przypisuje wyższe wartości dzieje się tak ponieważ mięśnie są cięższe od tłuszczu dlatego też ważąc więcej niże przed rozpoczęciem planu treningowego możemy być szczuplejsi i bardziej umięśnieni. Okazuje się że najbardziej miarodajnym wskaźnikiem naszych postępów jest mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. 

W jaki sposób mierzyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie?

Najprostszą metodą, która nie wymaga skomplikowanych sprzętów pomiarowych jest mierzenie obwodu pasa za pomocą zwykłej miary krawieckiej. Kiedy mamy już wynik wystarczy obliczyć z pomocą kalkulatora dostępnego w Internecie poziom tkanki tłuszczowej. Konieczne będzie również podanie masy ciała. 

Innym sposobem jest mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej metodą bioimpedancji elektrycznej. Polega ona na wykonaniu pomiaru z pomocą specjalnej wagi, która przepuszcza przez ciało prąd (oczywiście o częstotliwościach które nie są dla człowieka ani szkodliwe ani praktycznie odczuwalne).

Prąd w inny sposób rozchodzi się w różnych tkankach (inaczej w mięśniach, a całkiem odmiennie w tłuszczach itd.) na tej zasadzie waga oblicza poziom tłuszczu w ciele. Oczywiście waga ta może podać nam również inne dane takie jak na przykład wiek metaboliczny. 
Kolejną metodą jest pomiar fałd skórno – tłuszczowych, wykonuje się go za pomocą przyrządku zwanego kaliperem lub fałdomierzem. Pomiar ten jest jedną z najdokładniejszych metod. 

Jakie są normy poziomu tkanki tłuszczowej? 

Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym że poziom tkanki tłuszczowej u kobiet jest naturalnie wyższy niż u mężczyzn o jakieś 5% i jest to związane z uwarunkowaniami biologicznymi. 

Idealny poziom tkanki tłuszczowej u kobiety w wieku około 25-29 lat to 18,9 – 21,9%, natomiast u mężczyzn przedział ten wynosi 12,8% - 16,4%. 
Istnieje wiele metod pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, pamiętajmy że za niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie również nie jest zdrowy i powinno się na to uważać. Mimo wszystko warto obserwować swoje postępy w treningu i swoją sylwetkę.