• " Uroda jest najlepszym listem polecającym" - Michel de Montaigne

   
 • " Uroda to weksel honorowany na całym świecie za okazaniem"

   
 • "Uroda była i będzie zawsze królową." - Aleksander Dumas

   
 • "Uroda kobiety jest formą władzy." - Susan Sontag

   
 • " Kobieta brzydka to taka, której uroda jest ukryta" - przysłowie wietnamskie

   
 

Toksyna w walce ze zmarszczkami

Toksyna botulinowa – nazwa tej substancji brzmi przerażająco i raczej nie kojarzy się ze zdrowiem. Ten środek jest jednak szeroko wykorzystywany w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jest to dobrze wszystkim znany botoks! Jego działanie ma zbawienny wpływ nie tylko na wygląd naszej cery ale również może pomóc na przykład w walce z nadmierną potliwością. 

Inaczej zwany również jadem kiełbasianym botoks sprawia, że mięśnie nie kurczą się w dotychczasowy sposób. Pozwala to na kontrolowanie ich kształtu. Właśnie dlatego botoks jest tak szeroko używany dla poprawy wyglądu między innymi poprzez modelowanie kształtu twarzy. Botulinę wstrzykuje się w obrębie odpowiednich mięśni bardzo cienką strzykawką.

W zależności od wielkości obszaru zabieg może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i na szczęście dla pacjentów nie powoduje żadnych dolegliwości po jego zakończeniu. Nie jest konieczna żadna rekonwalescencja. Zabiegi nie są bolesne – igiełki używane do wstrzykiwań muszą być bardzo cienkie aby precyzyjnie trafiać w określone z góry miejsce.

Z tego powodu pacjent właściwie nie odczuwa bólu, jednak osoby o bardzo niskim progu bólu mogą poprosić o znieczulenie miejscowe, które w zupełności wystarczy przy tym zabiegu. Botulina nie powoduje powstawania blizn a wykonywanie wkłuć nie uszkadza trwale skóry – zabiegi z użyciem botoksu są więc bezpieczne i nie trzeba obawiać się pogorszeniem stanu skóry. 

Jak każdy inny środek również toksyna botulinowa może powodować pewne skutki uboczne. Są one jednak mało dolegliwe i ustępują po kilku dniach. Są to między innymi małe obrzęki w ostrzykiwanych miejscach czy nienaturalne uniesienie tych miejsc a także niewielkie krwiaki mogące być wynikiem nakłuć. Te skutki uboczne nie dotyczą oczywiście wszystkich i zwykle ustępują po kilkunastu godzinach lub paru dniach. 

Botoks może nie tylko poprawiać wygląd, ale również leczyć. Stosuje się go w leczeniu zeza, tików nerwowych, kurczy (powiek lub większych części twarzy). Toksyna botulinowa zapobiega nadmiernemu poceniu się – pacjentom z nadmierną potliwością wstrzykuje się tą substancję w obszarach nadpotliwości skóry. Jego działanie jest więc wszechstronne i często zbawienne.