• " Uroda jest najlepszym listem polecającym" - Michel de Montaigne

     
  • " Uroda to weksel honorowany na całym świecie za okazaniem"

     
  • "Uroda była i będzie zawsze królową." - Aleksander Dumas

     
  • "Uroda kobiety jest formą władzy." - Susan Sontag

     
  • " Kobieta brzydka to taka, której uroda jest ukryta" - przysłowie wietnamskie

     
 

Usuwanie blizn a medycyna estetyczna

 

 

Widoczne blizny nie są tylko estetycznym problemem i defektem urody. Ich obecność często znacznie obniża nasz komfort i jest przyczyną złego stanu psychicznego. Wszystko to przekłada się na nasze życie codzienne, pracę i życie towarzyskie. Co więcej twarde i zgrubiałe blizny mogą powodować ból i przykurcze. Na szczęście użycie laserów w współczesnej medycynie znacznie poprawiły możliwości leczenia blizn.

 

 

 

Blizna to tkanka łączna, która powstaje w procesie gojenia, zastępując uszkodzoną tkankę. Uszkodzenie może powstać poprzez uraz bądź chorobę. Samo powstawanie i tworzenie się blizny jest normalnym procesem gojenia się rany, podczas którego uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona przez nową. Blizny powstają zatem w miejscu zranienia lub uszkodzenia naskórka. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele sposobów usuwania blizn, jednak efekt zależy w dużej mierze od takich czynników jak rodzaj rany, rozmiar, jej głębokość, miejsce oraz czas powstania.

 

Zabieg laserowego usuwania blizn
W przypadku wykonania zabiegu laserowego usuwanie blizn ich charakter nie ma tu znaczenia. Mogą to być blizny pourazowe, pooperacyjne, potrądzikowe. Sam zabieg polega na pochłonięciu przez komórki skóry zmienionej bliznowato energii świetlnej i zamiany jej w cieplną, powodującej remodeling tkanek. W ten sposób w obrębie blizny tworzy się drobna siatka mikrouszkodzeń na przemian z komórkami nieuszkodzonymi, które zaczynają proces odbudowy skóry. W jego trakcie blizna ulega zmiękczeniu, jej koloryt i konsystencja zmieniają się tak, żeby przypominać otaczającą skórę. Warto zaznaczyć, że głowica lasera pracuje z doskonałą precyzją, także terapia jest wyjątkowo efektywna i przede wszystkim bezpieczna. W trakcie sesji impulsy odczuwane są jako lekkie pieczenie lub delikatne uszczypnięcia.

 

Co po zabiegu?
Laserowe usuwanie blizny nie powoduje uszkodzeń zewnętrznej warstwy naskórka, tak więc nie ma potrzeby rekonwalescencji. Po przeprowadzonym zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak objawy te ustępują samoistnie po 2 dniach. Po tym czasie skóra zaczyna brązowieć i pokrywać się strupkami, po czym zaczyna się łuszczyć. Okres regeneracyjny trwa od 2 tygodni jeśli zabieg przeprowadzony był na twarzy. W przypadku innej części ciała, okres ten wydłuża się do 3 tygodni. Po wszystkim skóra wraca do normalnego wyglądu, jednak proces odbudowy nadal trwa i kończy się po okresie 4 do 6 tygodni. Wówczas powtarza się zabieg, aż do czasu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Należy zaznaczyć, że jak przy każdym zabiegu laseroterapii, istnieje możliwość powstania przebarwienia.